Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce se intampla cu copiii?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce se intampla cu copiii?

sunt casatorita,am doi copii.din neajunsuri financiare,a trebuit sa plec in strainatate,cu acordul sotului.sotul meu a vazut o fotografie cu mine si eu un barbat pe eu site de socializare.vazind fotografia,s-a suparat si a sup ca il insel,si mi-a cerut sa vin acasa in romania,ca daca nu va baga divort si ma baga la abandon familiar.intrebarea este:se poate sa ma bage la abandon familiar si sa imi pot pierde copii?
Poate formula actiunea de divort si poate solicita si incredintarea minorilor. In prezent regula este custodia comuna asupra copiilor insa avand in vedere ca sunteti plecata in alta tara poate obtine incredintarae acestora cu obligarea dv . la plata unei pensii de intretinere.
Infractiunea de abandon de familie inseamna sãvârsirea de cãtre persoana care are obligatia legalã de a întretine, fatã de cel îndreptãtit la întretinere, a uneia dintre urmãtoarele fapte:
a) pãrãsirea, alungarea sau lãsarea fãrã ajutor, expunându-l la suferinte fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credintã a obligatiei de întretinere prevãzute de lege;
c) neplata cu rea-credintã, timp de 2 luni, a pensiei de întretinere stabilitã pe cale judecãtoreascã,

Faptul ca ati plecat constituie motiv de divort si motiv de incredintare a copiilor catre tata.
In divort da, restul trebuie demonstrat.