Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie sanctionare cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie sanctionare cercetare disciplinara

Buna seara,

Maine am o zi plina cu comisii de disciplina.
Intrebarea mea este in cazul in care nu o sa reusesc sa dau decizia de sanctionare si decizia de incetare (acolo unde este cazul) maine si le trimit prin posta luni e vreo problema?????

Multumesc
Abaterile discplinare care duc la sanctionarea salariatului trebuie sa fie mentionate in regulamentul intern al angajatorului ...
Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

daca pe procesul verbal am omis sa trec comportamentul salariatului la locul de munca ce se poate intampla???

Daca la stabilirea sanctiunii ati luat in vedere si acest comportament, atunci trebuia mentionat in procesul verbal ... in principiu, un procent mare in stabilirea sanctiunii disciplinare il are abaterea savarsita si consecintele acesteia ....