Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma transport
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma transport

O firma de transport romineasca platitoare de TVA face transport in Spania si Franta ,noi firma romineasca facem factura de prestari catre firma straina fara TVA doar baza o facturam si scriem pe factura Taxare inversa asta in cazul in care si firma straina este platitoare de TVA ,in caz contrar (daca nu este platitoate de TVA)
facturam cu TVA si platim TVA la stat.Daca este corect va rog sa-mi confirmati multumesc mult de tot.
1. in cazul in care beneficiarul va comunica un cod de tva veti factura transportul fara tva, cu mentiunea neimpozabil in romania.

2. in cazul in care beneficiarul nu detine cod de tva, veti factura cu tva numai daca locul de plecare al transportului este in romania - art. 133, alin. 5, lit. c) cod fiscal