Forum Discuţii juridice Executare silită Cat poate dura o executare silita daca imobilul nu se ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cat poate dura o executare silita daca imobilul nu se vinde ?

Buna seara,
1.cat timp poate sa te execute silit o banca,face publicatii de vanzare si imobilul nu se vinde?poate face executare silita la nesfarsit?
Nu daca creditorul vrea poate sa il vanda la jumatate. La a doua licitatie e obligat sa scada pretul cu 25% din valoarea evaluata, iar la a treia imobilul este cumparat de cel care liciteaza mai mult, chiar daca aceasta suma este de 15% din pret. (De obicei ce este sub 15% este considerat pret derizoriu si se poate anula adjudecarea).
se poate vinde si sub acel 25% daca sunt prezente doua persoane care liciteaza, de la a treia licitatie incolo. Licitatia va incepe de la cel mai mare pret oferit.Asta pentru a nu crea impresia ca se merge pe favoritism. Creditorii urmaritori nu pot adjudeca in contul creantei sub 75% conform articolului 510 al.2.
gi-jane2, moderator