Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general repartizare profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

repartizare profit

daca in contul 1171 am sold creditor aferent anilor precedentii si acest sold vreau sa-l repartizez in alte rezerve(ct. 1068), inclusiv profitul aferent anului 2011, cand trebuie sa fac inregistrarile contabile.
Ar trebui ca la sf. anului 2011 sa fac inregistrarea 121=129 si 129=1068
Presupun ca stiti ca in acel cont de rezerva suma maxima admisa este 20% din valoarea capitalului social dar nu mai mult de 5% din profit? In rest inregistrarile ar fi OK.
buna seara ,
doamna mariana gruia, puteti face aceasta repartizare deoarece in 1171 aveti profitul net realizat în exercițiile financiare precedente, și care se repartizează în exercițiile financiare următoare pe destinațiile aprobate de adunarea generală a acționarilor/asociaților, potrivit legii (1068, 117, 446, 457);
deci inregistrarea va fi 1171=1068
pentru profitul anului 2011 , inregistrarea va fi 129=1068
deoarece la bilant , in balanta la 31.12.2011 ,conturile 121 si 129 trebuie sa apara cu soldurile respective, inchiderea contului 129 (respectiv 121=129 ) se vaface in luna ianuarie anul 2012.
si numai prin hotarare AGA.
am presupus ca rezerva legala cont1061 (pe care domnul George s-a grabit sa v-o aminteasca) era deja constituita , altfel nu isi avea rostul intrebarea.