avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri POSDRU
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri POSDRU

Buna ziua,
As vrea sa infiintez o asociatie pentru deschiderea unui centru de limbi straine si informatica pentru copii dintr-o zona rurala. Fiind start-up, poate fi eligibila pentru accesarea unor fonduri pe axa 2?
Am vazut ca este nevoie si de co-finantare- aceasta poate proveni din donatii si sponsorizari?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 21:02, 27 Martie 2012
Axa 2 a carui program?
Va rog sa fiti mai explicita pentru a primi sfaturi compertente.
POSDRU axa prioritara 2 - corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii.
Multumesc.
Parerea mea este ca nu va incadrati in programul POSDRU, ci , in parteneriat cu primaria, in cadrul O 314. Sustinerea conectarii unitatilor scolare la internet prin conexiuni broadband
de pe axa 1 DMI 3.1
Daca vorbiti de sponsorizari ma gandesc ca doriti sa infiintati un ONG.
Va sugerez sa va orientati pe programe nationale, mai ales daca urmeaza sa infiintati start-up,SRL-D....

Imi puteti spune care sunt acele programe nationale, avand in vedere ca organizatia va fi non profit?
Multumesc.
Organizatii nonprofit nu stiu sa poata fi eligibile, doar SRL-D ,societati cooperative
[ link extern ] /
Pentru societate nonprofit incercati sa intrati in parteneriat cu biserica,primaria....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri nerambursabile pentru ong florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, As dori sa infiintez un ONG pentru a sustine si ajuta copii dintr-o zona rurala defavorizata (cursuri gratuite, ajutor sub forma de burse pentr a ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru firme MIRELA35 MIRELA35 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Sunt fonduri europene pentru firme care desfasoara activitati de paza si protectie cod CAEN 8010 ... (vezi toată discuția)
Accesare fonduri azil de batrani elenadeverde elenadeverde Buna ziua, Detin un teren de 3000 mp in sat Ciofliceni (Snagov) si as dori sa accesez fonduri in vederea construirii unui azil de batrani.Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)