Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri POSDRU
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri POSDRU

Buna ziua,
As vrea sa infiintez o asociatie pentru deschiderea unui centru de limbi straine si informatica pentru copii dintr-o zona rurala. Fiind start-up, poate fi eligibila pentru accesarea unor fonduri pe axa 2?
Am vazut ca este nevoie si de co-finantare- aceasta poate proveni din donatii si sponsorizari?
Multumesc.
Axa 2 a carui program?
Va rog sa fiti mai explicita pentru a primi sfaturi compertente.
POSDRU axa prioritara 2 - corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii.
Multumesc.
Parerea mea este ca nu va incadrati in programul POSDRU, ci , in parteneriat cu primaria, in cadrul O 314. Sustinerea conectarii unitatilor scolare la internet prin conexiuni broadband
de pe axa 1 DMI 3.1
Daca vorbiti de sponsorizari ma gandesc ca doriti sa infiintati un ONG.
Va sugerez sa va orientati pe programe nationale, mai ales daca urmeaza sa infiintati start-up,SRL-D....

Imi puteti spune care sunt acele programe nationale, avand in vedere ca organizatia va fi non profit?
Multumesc.
Organizatii nonprofit nu stiu sa poata fi eligibile, doar SRL-D ,societati cooperative
[ link extern ] /
Pentru societate nonprofit incercati sa intrati in parteneriat cu biserica,primaria....