Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... achizitie societate de brokerage asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

achizitie societate de brokerage asigurari

Buna ziua,

Puteti sa ma ajutati, va rog cu baza legala care sta la baza achizitiei unui broker de asigurare, persoana juridica?

Multumesc frumos.

Ar trebui sa detaliati putin problema.... nu se intelege la ce anume va referiti cu "achizitia"... un broker se autorizeaza ....
Ma refer la cazul in care un intreprinzator doreste sa achizitioneaza un broker de asigurari-PJ, deja existent, care are deja o anumita baza de clienti, etc. Trebuiesc indeplinite anumite conditii sau...? Ce ar trebuie sa faca intreprinzatorul in relatia cu CSA, inainte sa incheie dar si dupa incheierea tranzactiei?
Puteti deveni asociat fara nicio problema.Situatia mai delicata este daca sunteti si administrator, pentru ca trebuiesc indeplinite anumite conditii de studii, experienta in domeniul financiar(bancar sau asigurari) precum si sa fi fost intr-un post de conducere o anumita perioada (3-5 ani).
Interesul ar fi sa se poate achizitiona 100%.
Multumesc pentru raspuns.