Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de superficie???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de superficie???

Buna seara, am si eu un teren iar in momentul in care l-am cumparat nu avea utilitati iar in preajma doar un vecin are apa, acesta si-a adus conducta de alimentare de la 500 m distanta din care 400 pe domeniu public si 100 pe terenul lui. Oky eu m-am inteles cu omu sa-l dspagubesc ca sa ma racordez de la teava lui(el a facut lucrarea pe banii lui chiar daca o parte este pe domeniu public). Am fost azi la notar si dansul a zis ca imi face drept de superficie. Din cate stiu eu acest drept ma lasa ca construiesc ceva pe terenul altuia dar in cazul de fata este o parte din teren al lui dar si lucrarea de care vreau sa ma folosesc este tot al lui eu nu construiesc nimic pe terenul lui ca sa am nevoie de acest drept. Pe mine ma intereseaza teava de apa si sa fiu racordata la ea cu acte in regula sa nu cumva sa se razgandeasca vecinu si sa ma deracordeze ca doar este teava lui. Sunt in ceata totala. Maine trebuie sa semnam si sa platec 8000 lei.este in regula actul pe care il face notarul tinand cont ca pe mine ma intereseaza teava si racordarea la apa. Precizez ca eu ii platesc omului 1/3 din lucrara. Multumesc anticipat
Dreptul de superficie constă în dreptul de proprietate al unei persoane, numită superficiar, privitor la construcțiile, plantațiile sau lucrările ce se află pe un teren proprietatea altuia, teren asupra căruia superficialul are un drept de folosință, accesoriu dreptului de proprietate asupra construcțiilor, plantațiilor, lucrarilor.

In cazul dvs. este vorba de o lucrare care se va afla partial pe terenul vecinului.
Notarul a ales contractul potrivit care trebuie incheiat.
Alimanescu George a scris:

Dreptul de superficie constă în dreptul de proprietate al unei persoane, numită superficiar, privitor la construcțiile, plantațiile sau lucrările ce se află pe un teren proprietatea altuia, teren asupra căruia superficialul are un drept de folosință, accesoriu dreptului de proprietate asupra construcțiilor, plantațiilor, lucrarilor.

In cazul dvs. este vorba de o lucrare care se va afla partial pe terenul vecinului.
Notarul a ales contractul potrivit care trebuie incheiat.

lucrarea se afla deja pe terenul vecinului si lucrarea este facuta tot de el.....eu doar ma voi folosi de acea lucrare existenta
Si racordul? Nu se va face pe terenul vecinului?
Alimanescu George a scris:

Si racordul? Nu se va face pe terenul vecinului?

ba da.
am fost pana la urma la notar si chestiuta asta ne costa 14 milioane....o caruta de bani.....asa ca l-am rugat oe notar sa faca o declaratie notariala prin care vecinul este de acord sa ma racordez la teava de apa care este a lui si se afla pe terenul lui.....oare este bine asa ca treaba cu dr de superficie e cam scumpa?

multumesc inca o data

E puțin mai bine decât nimic. Era mai bine dacă încheiați contractul de superficie. Cereți-i vecinului și o dovadă că a primit banii.