Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de functii

ce lege reglementeaza cum se ocupa un post vacant prin cumul de functii, ce salariu se ia in calcul, beneficiaza de concediu de odihna pentru acest post,
Pentru sectorul privat sunt aplicabile prevederile art.35 C.mun. , si anume:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Pentru sectorul bugetar vedeti si Legea nr.284/2010:
ART. 24
(1) În cazuri excepţionale, posturile vacante şi temporar vacante aferente funcţiilor
didactice de predare, funcţiilor de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şi funcţiilor
de specialitate artistică pot fi ocupate şi prin cumul de funcţii, de personal angajat, cu
respectarea prevederilor legale privind cumulul de funcţii şi a celor referitoare la ocuparea
posturilor vacante, în condiţiile prevăzute la alin. (2).
(2) Posturile vacante şi temporar vacante aferente funcţiilor didactice de predare, funcţiilor
de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şi funcţiilor de specialitate artistică, care nu
au putut fi ocupate prin concurs, pot fi ocupate prin cumul şi de către persoane din aceeaşi
unitate şi numai în condiţiile în care programul funcţiei cumulate nu se suprapune celui
corespunzător funcţiei de bază. În astfel de situaţii nu sunt aplicabile prevederile art. 18 alin.
(1).