Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cursuri -notiuni fundamentale de igiena
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cursuri -notiuni fundamentale de igiena

Persoana care a absolvit aceste cursuri poate lucra in comert ca si vanzator produse alimentare sau sunt necesare alte cursuri de calificare?Conform carei legislatii? va multumesc pentru raspuns.
Prin acest ordin nr. 1225/2003, nu se impune clar obligatia legala a instruirii periodice in vederea insusirii notiunilor fundamentale de igiena?
Conform :
Art. 1
(1) Orice activitate de productie si de comercializare a produselor alimentare, de alimentatie publica si colectiva, serviciile si productia de apa potabila, precum si serviciile de intretinere corporala se exercita numai cu personal calificat, conform prevederilor legale.
(2) Personalul calificat din activitatile mentionate la alin. (1) are obligatia legala a instruirii periodice in vederea insusirii notiunilor fundamentale de igiena, activitate organizata si finalizata cu examinare si certificate, in conformitate cu prezenta metodologie.

Deci prin urmare, mai e valabila doar indeplinirea primei cerinte dintre cele doua cerinte profesionale mentionate in OG 99/2000?