Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bonuri de masa

Este legal , ca o firma sa retina in plus si cinci bonuri de masa pentru lipsa , chiar daca angajatul este in concediu medical ?
Este un cm initial , de 5 zile lucratoare in luna anterioara si continuare 3 zile in luna curenta?
Intreb,pt. ca este posibil ca dvs. sa fi intrat luna trecuta in cm ,dupa data la care se acordasera deja bonurile de masa,iar angajatorul v-a eliberat un nr. de tichete corespunzator intregii luni ,caci nu avea de unde sa cunoasca ca va interveni incapacitatea temporara de munca.
Luna aceasta,in acest caz ,se procedeaza la regularizare si in acest sens va retine cele 5 tichete acordate in plus luna trecuta,pe langa cele 3 aferente cm pe luna curenta.
Doar in aceste conditii,se puteau retine cele 5 bonuri in mod legal.
ContSters136493, utilizator
Este vorba de concediu medical de trei zile total , pentru cre se retin 8 bonuri .
Asa cum am mai spus mai sus , nu este legala retinerea a 8 bonuti de masa pentru un concediu de 3 zile ... trebuia sa retina salariatului/ei respectiv/e 3 bonuri ...