Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sold furnizori reprezentand TVA achitat in Anglia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sold furnizori reprezentand TVA achitat in Anglia

Buna dimineata,de curand am decis sa schimb contabila cu care am lucrat cateva luni de zile si cand mi-am luat actele,am remarcat ca apar cu datorii catre furnizori ! Acest lucru este practic nereal,am achizitionat marfa din Marea Britanie si am platit TVA-ul acolo fapt dovedit de facturile marfi ! Apar cu mare datorie si banuiesc ca si statul o sa vrea cei 24% reprezentant TVA-ul autohton desi eu am platit TOT ce trebuia sa platesc! Ce pot face in acest caz,cui sa ma adresez,ce sfaturi imi recomandati? Tin sa precizez ca doamna contabila este si expert ! Multumesc pentru indrumari.
Buna dimineata,

Eu am modificat titlul topicului :).

Daca aveti actele societatii, o balanta contabila de exemplu, puteti sa vedeti ce sold aveti la conturile 4423 (TVA de plata) sau 4424 (TVA de recuperat). Sumele de acolo se pot verifica cu cele declarate in decontul 300 de TVA.

Dvs. sunteti convins ca soldul acestor furnizori reprezinta contravaloarea TVA-ului achitat in Anglia. Am inteles bine?
Asadar am verificat ce mi-ati spus si : 4423-nu exista in balanta de verificare , iar la 4424 arata ca am de recuperata 196.22 ! La 401 apar dator catre furnizori desi eu la achizitionare marfilor am platit marfa inclusiv TVA-ul de 20 de procente !