Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM

In cazul in care sunt chemat de seful direct pentru a semna fisa de protectia muncii nepunandu-mi la dispozitie vreun material prin care sa ma pot documenta sau a mi se face direct instructajul, pot refuza semnarea fisei de protectia muncii ?
In mod cert si mentionati pe aceasta ca nu vi s-a facut nici un instructaj.
Puteti avea o discutie cu seful dvs in aceasta privinta .. poate va intelege punctul dvs de vedere si va va pune la dispozitie un material prin care sa va puteti documenta sau vi se va face instructajul , astfel incat sa puteti semna fisa de protectia muncii ...
ART. 81din NM aplicare L 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006
(1) Rezultatul instruirii lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă se consemnează în mod obligatoriu în fişa de instruire individuală, conform modelului prezentat în anexa nr. 11, cu indicarea materialului predat, a duratei şi datei instruirii.
(2) Completarea fişei de instruire individuală se va face cu pix cu pastă sau cu stilou, imediat după verificarea instruirii.
(3) După efectuarea instruirii, fişa de instruire individuală se semnează de către lucrătorul instruit şi de către persoanele care au efectuat şi au verificat instruirea.