avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA

Am avut un accident de circulatie, in urma caruia din vina mea am lovit un autoturism. Mentionez ca am avut o alcoolemie de 0,12. Intrebarea mea ar fi daca asigurarea mea este luata in calcul sau nu. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valy90 , utilizator 02:05, 1 Aprilie 2012
Persoana prejudiciata in urma accidentului poate beneficia de despagubiri pentru daunele materiala suferite, de pe urma RCA-ului dumneavoastra.
Intrebarea mea era daca fiind sub influenta bauturilor alcoolice ( 0.12) eu va trebui sa acopar contravaloarea reparatiilor avand RCA.
Asiguratorul va despagubi persoana prejudiciata
Valy90 a scris:

Intrebarea mea era daca fiind sub influenta bauturilor alcoolice ( 0.12) eu va trebui sa acopar contravaloarea reparatiilor avand RCA.

Conform legii asigurarilor:
Art. 58. - Asigurătorul recuperează sumele plătite drept despăgubiri de la persoana
răspunzătoare de producerea pagubei, în următoarele cazuri:
a) accidentul a fost produs cu intentie;
b) accidentul a fost produs în timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile
legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni săvârsite cu intentie, chiar
dacă aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau în timpul comiterii altor
infractiuni săvârsite cu intentie;
c) accidentul a fost produs în timpul când autorul infractiunii săvârsite cu intentie
încearcă să se sustragă de la urmărire;
d) persoana răspunzătoare de producerea pagubei a condus vehiculul fără
consimtământul asiguratului.

Referitor la infractiuna legata de consumul de alcool, C.R. prevede:
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai
de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Ultima modificare: Duminică, 1 Aprilie 2012
nucu$, utilizator
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune regres asigurator milikutza milikutza Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca un sofer cu 1.21 alcool in sange vinovat de un accident cu victima se incadreaza intr-unul din cazurile ... (vezi toată discuția)
Actiune in regres asigurare rca sstefan2q sstefan2q Daca in urma unui accident cu victime si in urma caruia mi-a fost gasita o alcolemie de 0.85 in sange dar dosarul s-a clasat pentru ca nu s-au depus plangeri ... (vezi toată discuția)
Ucidere si vatamare din culpa - cine plateste daunele? lory_cki lory_cki Buna ziua, in urma unui accident rutier care a cauzat moartea unui pasager si vatamarea corporala grava a celuilalt pasager, s-a ajuns la proces prin care ... (vezi toată discuția)