Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CAS, CASS si impozit din ajutoare la iesirea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CAS, CASS si impozit din ajutoare la iesirea la pensie

am primit, conform legii ajutoare la iesirea la pensie de invaliditate ,suma din care s-a retinut cas,cass,impozit.
INTREBARI:
1.este corect ca din aceste ajutoare sa se retina atatea contributii ,totalul insumand aprox. 30 % din suma ex. 128 mil. vechi
2.Daca se retin eu stiu ca suma primita se calculeaza la punctajul de pensie ca si contributie adica se acorda un anumit punctal raportat la suma primita
Sigur vi s-a luat si CAS (cu un singur S) ?
Eu am primit ajutoare cu ocazia iesirii la pensie de invaliditate in 2011, dar mi s-a retinut doar CASS 5,5% + impozit de 16% fara CAS (cu un singur S) .
Eu stiam ca aceste ajutoare se dau pe baza si dupa eliberarea deciziei de pensie fiind un drept al persoanei iesite cu drepturi de pensie si evident a incheiat relatiile de munca cu angajatorul

Nu poti pretinde ajutoare pe prezumtia pensionari iminente ,aceste ajutoare se dau in urma deciziei de pensionare ,deci pe ce temei s-a retinut CAS ?

Un alt raspuns mai vechi:

tudorvaleriu a scris:

sorinpanait2:

1. Cei 5,5% retinuti din pensie reprezinta contributie pentru asigurari sociale pentru sanatate (CASS) si nu au legatura cu pensia si recalcularea ei.

2. CAS = contributii asigurari sociale de stat si reprezinta contributia pentru pensie.

sorinpanait2, utilizator