Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament sub sechestru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament sub sechestru

Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot inchiria un apartament aflat sub sechestru asigurator

In principiu, ce acte imi sunt necesare unei inchirieri legale ?
In opinia mea, se poate.

Sechestrul este o masura asiguratorie care nu poate impiedica proprietarul sa incheie acte de administrare, iar notarea sechestrului in CF are rolul opozabilitate, ceea ce inseamna ca, daca imobilul va fi vandut la licitatie pentru acoperirea datoriilor proprietarului, chiriasul va fi obligat sa elibereze imobilul la cererea dobanditorului fara sa poata invoca in favoarea sa beneficiul termenului pentru care a incheiat contractul.

Cu alte cuvinte, notarea sechestrului il pune in garda pe chirias asupra posibilitatii pierderii dreptului de folosinta in situatia in care cel de la care a inchiriat va pierde dreptul de proprietate asupra imobilului.