Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Carte funciara

Am intabulat teren intravilan aflat intre casa construite in vechime .Terenul a fost dobandit pri partaj judiciar intre frati mostenitori ,deci si cu o lucrare facuta de un expert judiciar cadastru .Acum exista o revendicare din partea altcuiva pe o parte din terenul intabulat de mine conform dimensiunilor din schita intocmita de expertul judiciar in cadastru.
Pentru sentinta jidecatoreasca de partaj si decizia tribunalului in urma unui recurs am si investire cuformula executorie.
Cum rezolv problema cu cel ce revendica in caz ca el are titlu de proprietate pe parcela pe care am si eu si am intabulat?
Eu am o suprafata de 18ari ,iar el spune ca are 6 ari ,dar eu nu am de unde sa stiu cat are toata suprafata care pe titlu de proprietate are denumirea data de :nr. topografic:tabla:parcela si nu stiu daca o eventuala greseala(neglijenta in serviciu )este din partea angajatilor Primariei sau din partea expertului cadastru?
Indiferent cui ar apartine vina, aveti posibilitatea sa va indreptati impotriva copartajantilor daca veti pierde, in total sau in parte, terenul atribuit prin partaj.