Forum Discuţii juridice Executare silită urmarirea silita a unui bun sechestrat de catre ...
Discuție deschisă în Executare silită

urmarirea silita a unui bun sechestrat de catre parchet de pe langa judecatorie

buna ziua. pe apartamentul , proprietate personala am un sechestru inscris la cartea funciara de catre parchetul de pe langa judecatorie pentru o problema pe care o am cu finantele. In acelasi timp a fost inscrisa somatie de catre executorul judecatoresc in favoarea unei persoane fizice care a inceput executarea silita in temeiul unei sentinte civile . Acum suntem in faza de publicatie de vanzare . Fac precizarea ca urmarirea penala nu s-a finalizat . Intrebarea mea este daca executorul judecatoresc poate tine licitatia ce are ca obiect vanzarea acestui apartament ? si daca apartamentul poate fi adjudecat ?
da, poate face vinzarea insa din suma obtinuta se va consemna in favoarea parchetului prejudiciul ptr care s-a pus acest sechestru. in fapt, sechestrul asigurator se va transfera de pe imobil pe pretul de vinzare. daca ramine ceva din pret, se va achita creditorul care a pornit executarea.