Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INFIINTARE SOCIETATE CONTABILITATE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INFIINTARE SOCIETATE CONTABILITATE

PENTRU A INFIINTA O SOCIETATE CARE ARE COD CAEN 6920 - ACTIVITATI DE CONTABILITATE SI AUDIT, TREBUIE NEAPARAT SA FII MEMBRU CECCAR, SAU POTI INFIINTA O ASTFEL DE SOCIETATE SI CU PREGATIRE DE ECONOMIST?
CE ALTE CODURI CAEN SUNT PE ACEEASI LINIE - INFORMATICA, SECRETARIAT?
conform ordonantei 65/1994, art.9 :
"Societatile comerciale de expertiza contabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba ca obiect de activitate exercitarea profesiei de expert contabil
b) majoritatea actionarilor sau asociatilor sa fie experti contabili si sa detina majoritatea actiunilor sau a partilor sociale
c) consiliul de administratie al societatii comerciale sa fie ales in majoritate dintre actionarii sau asociatii experti contabili
d) actiunile sa fie nominative si orice nou asociat sau actionar sa fie admis de adunarea generala"

In concluzie, daca nu sunteti expert contabil nu puteti infiinta o astfel de societate singur. Puteti in schimb sa va asociati cu un expert contabil, in conditiile de mai sus.

Alte coduri CAEN ca si obiecte secundare de activitate ar fi: 6209,6420,6619,6621,7022,7320,7490,7830,8211,8219,8299.

Cu stima