Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... dividende platite unui asociat-pers. juridica nonUE
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

dividende platite unui asociat-pers. juridica nonUE

Societatea comerciala romana trebuie sa plateasca in termen de 3 ani dividende asociatului- persoana juridica nerezidenta, nu apartine UE si nu are conventie de dubla impunere cu RO.
Consider ca nu e scutita de impozit pentru ca asociatul nu e rezident UE chiar daca detine mai mult de 10% din capitalul social al firmei romane pe o perioada de mai mult de 2 ani.
Se impune un impozit pe profit de 16% platit de asociatul nerezident la statul RO ptr ca este vorba de un venit impozabil obtinut in RO? sau se aplica niste cote in situatia cea mai favorabila corespunzatoare legislatiei romane ? care este acea situatie ?
Dividendele pot fi scutite de impozit daca se distribuie la asociat nerezident si care nu apartine de UE?