Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Muzica în cafenea
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Muzica în cafenea

buna ziua,
in cazul in care deschid o cafenea in care vreau sa pun muzica sau sa ruleze programe tv, ce autorizatie am nevoie sau unde se platesc drepturile de autor?
va multumesc
Nu-mi ramane decat sa va doresc succes maxim cu afacerea dvs., sa puteti plati toate taxele (nu mai vorbesc si de impozite) :)

la UPFR se platesc drepturile conexe ale producatorilor de dvd-uri, CD-uri.

fiecare dintre acesti titulari (artisti, producatori de DVD-uri, textieri, compozitori), isi aduc aportul la opera muzicala, iar utilizatorul trebuie sa plateasca fiecaruia remuneratii privind drepturile conexe.
in ritmul acesta, cred ca voi deschide o cafenea "muta":)