Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire, succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire, succesiune

multumesc anticipat tuturor celor care vor avea rabdarea si amabilitatea sa-mi raspunda la urmatoarea speta:
un unchi(fratele tatalui) a decedat acum 2 luni
masa succesorala = un apartament
NU are descendenti directi ( copii,nepoti,stranepoti,etc)
sotia - decedata si ea

posibili succesibili ar fi :
- doi frati in viata(frate si sora)
- un frate decedat, care are doua fete: (una in viata - autoarea acestei postari - ,alta decedata-
cea decedata are la randul ei o fata

intrebarile ar fi urmatoarele:
1.-din ce grupa de mostenitori fac parte acesti succesibili,
2.- ce cota le-ar reveni din masa succesorala
3. merita sa ma implic sau sa-mi vad de treaba

va multumesc mult

În lipsa descendenţilor, legea cheamă la succesiune fraţii şi surorile defunctului, respectiv descendenţii din fraţi şi surori, alături de părinţi.

Dacă părinţii sunt decedaţi, moştenirea se va deferi astfel:

- fratele în viaţă, 1/3
- sora în viaţă 1/3
- fiica fratelui predecedat 1/6
- nepoata fratelui predecedat 1/6

Liviu S.Bordaş
multumesc mult pentru pentru acuratețea raspunsului

o intrebare suplimentara:
ce se intampla cu partea unuia din fratii decedatului ,daca vrea sa renunte la mostenirea care i s-ar cuveni ?
atunci ar fi asa:

- sora in viata 1/2
- fiica fratelui predecedat 1/4
- nepoata fratelui predecedat 1/4.

Ideea e urmatoarea.
Rudele din clasa chemata la mostenire (colateralii privilegiati in acest caz) impart mostenirea in mod egal.
Si, daca observati, cu ajutorul reprezentarii descendentii fratelui defunct primesc partea care s-ar fi cuvenit acestuia daca mai ea in viata.
romascanu, moderator
multumesc mult
toata stima si consideratia
buna ziua
cu permisiunea dv.,revin cu o intrebare legata de speta de mai sus

unul dintre mostenitori este un frate al decedatului
acesta are 96 de ani
se afla intr-o stare de senilitate accentuata
este nedeplasabil
sotia sa este in varsta de 86,intr-o stare de deplasabilitate relativa

cum se poate rezolva participarea acestui mostenitor la dezbaterea succesorala?
ce acte notariale sunt necesare si cum se pot obtine acestea pentru
a debloca dezbaterea succesiunii ?
mentionez ca fratele in cauza nu are nici el mostenitori directi(copii,nepoti, etc.)
buni271, utilizator