Forum Discuţii juridice Executare silită Validare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Validare poprire

Buna ziua.
Am avut un credit la un CAR pe care nu am putut plati o perioada.
S a inceput executarea silita a girantului, s a trimis poprire la firma la care lucra girantul, firma care nu a dat curs popririi si nu a facut retineri din salarul garantului.
Intre timp am mai platit si eu si garantul anumite sume de care dispuneam.
Acum executorul a cerut validarea popririi inpotriva tertului poprit adica firma angajatoare a garatului.
Avand in vedere ca garantul a mai platit din cand in cand anumite sume, se va admite oare validarea popririi?
Eu m am angajat acum o lun, pana acum nu am avut loc de munca de mai bine de 2 ani, mmotiv pt care nu am putut plati.
Acum ca am loc de munca pot cere instantei sa nu admita validarea popririi si sa platesc eu in continuare prin poprire pe salarul meu?
Multumesc
validarea va fi admisa pentru diferenta de suma ramasa de achitat, luindu-se in considerare platile la care ati facut referire.
Se va admite cu siguranta.
Terul poprit (angajatorul ) avea obligatia sa retina 1/3 din venitul debitorului.
Odata cu validarea popririi se poate trece la executarea silita a tertului poprit daca acesta refuza in continuare sa-si onoreze obligatiile legale.
In cazuri intemeiate se pate cere instantei amendarea tertului poprit.