avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Validare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Validare poprire

Buna ziua.
Am avut un credit la un CAR pe care nu am putut plati o perioada.
S a inceput executarea silita a girantului, s a trimis poprire la firma la care lucra girantul, firma care nu a dat curs popririi si nu a facut retineri din salarul garantului.
Intre timp am mai platit si eu si garantul anumite sume de care dispuneam.
Acum executorul a cerut validarea popririi inpotriva tertului poprit adica firma angajatoare a garatului.
Avand in vedere ca garantul a mai platit din cand in cand anumite sume, se va admite oare validarea popririi?
Eu m am angajat acum o lun, pana acum nu am avut loc de munca de mai bine de 2 ani, mmotiv pt care nu am putut plati.
Acum ca am loc de munca pot cere instantei sa nu admita validarea popririi si sa platesc eu in continuare prin poprire pe salarul meu?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT , Executor judecatoresc 12:35, 8 Aprilie 2012
validarea va fi admisa pentru diferenta de suma ramasa de achitat, luindu-se in considerare platile la care ati facut referire.
Se va admite cu siguranta.
Terul poprit (angajatorul ) avea obligatia sa retina 1/3 din venitul debitorului.
Odata cu validarea popririi se poate trece la executarea silita a tertului poprit daca acesta refuza in continuare sa-si onoreze obligatiile legale.
In cazuri intemeiate se pate cere instantei amendarea tertului poprit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pensie Pătruțescu Î Dan Î.I Pătruțescu Î Dan Î.I am fost girant la un contract de credit in 2007 si din dec 2012 mi s-a infiintat poprire pe pensie deoarece imprumutatul nu si-a achitat ratele cca 2 ani. Abia ... (vezi toată discuția)
Infiintare poprire giranti roxanagebaila roxanagebaila buna ziua, avem urmatoarea speta: o angajata a facut un car si nu l-a mai platit. astfel am primit de la un Bej infiintare poprire pe salariu pentru aceasta ... (vezi toată discuția)
Validare poprire- ce trebuie sa stiu Matrixw Matrixw Maine am citatie la judecatorie pt validare poprire debitor si tert poprit. Exista vreo metoda prin care sa obtin o amanare de 2-3 luni a validarii popririi ... (vezi toată discuția)