Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revin cu intrebarea mea legat de salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revin cu intrebarea mea legat de salariu minim

Revin cu intrebarea mea , si va rog frumos sa nu v a suparati dar nu am inteles.
Deci o persoana care lucreaza la o gradinita particulara ca educatoare titulara cu un salariu de 804 se incadreaza in salariu minim pe economie?
Dar o educatoare la aceiasi gradinita privata cu acelasi salariu dar este suplinitoare.
Va multumiesc pentru raspuns anticipat.
Cred ca deja ati primit un raspuns la acest subiect ... legea prevede ca un angajator sa ofere unui salariat - indiferent de studii - salariul minim brut pe economie (700 lei brut lunar), incepand cu 01.01.2012.

Totusi, in cazul unor angajatori din sectorul privat, in reg.intern al acestora sau in ccm aplicabil pot fi prevazuti coeficienti de ierarhizare pentru anumite categorii de functii.

Prin urmare, persoana care lucreaza la o gradinita particulara ca educatoare titulara cu un salariu de 804 , precum si persoana care este suplinitoare care are acelasi salariu se incadreaza peste minimum prevazut de lege (700 lei).

Multumesc frumos.