avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Examen de admitere la facultatea de drept: care sunt ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Examen de admitere la facultatea de drept: care sunt materiile?

Care sunt materiile ce constau in examenul de admitere la facultatea de drept ?
Cel mai recent răspuns: ContSters240593 , utilizator 18:50, 8 Aprilie 2012
Depinde in ce oras vrei sa mergi.

In Iasi, de exemplu, la Alexandru Ioan Cuza, se da examen la limba romana (lexic, gramatica, fonetica, ortografie) - [ link extern ]

In cluj, la Babes Boylai, din cate vad pe site, nu se da admitere - [ link extern ]

La Bucuresti, la Univ. din Bucuresti, se da examen la limba romana si economie - [ link extern ]

Daca vrei sa afli informatii de acest gen, poti vizita site-urile facultatilor unde gasesti toate detaliile.

Succes !
Dar in alta tara..cum ar fi UK?
Nu stiu sa iti spun exact, insa poti face cum ti-am zis mai sus.

Daca stii cum se numeste universitatea, o cauti pe internet, ii gasesti site-ul oficial si acolo sigur vei avea detalii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie să știu pentru a deveni avocat? BaBuujjoo4561 BaBuujjoo4561 Vreau ca le viitor sa devin avocat... Dar nu prea stiu multe deslre aceasta meserie... Ce materii iti trebuie pt facultatea de drept? Cati ani tine facultatea ... (vezi toată discuția)
Ce presupune masterul in cariera judiciara? sbdcl sbdcl ce presupune masterul in cariera judiciara mai exact?mersi (vezi toată discuția)
admitere facultatea de drept Lexa233 Lexa233 Buna! Vreau sa dau admiterea la Facultatea de Drept din Iasi. Ati putea sa imi spuneti va rog din ce v-ati pregatit? Ce carti ati folosit? Totul legat de ... (vezi toată discuția)