Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Examen de admitere la facultatea de drept: care sunt ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Examen de admitere la facultatea de drept: care sunt materiile?

Care sunt materiile ce constau in examenul de admitere la facultatea de drept ?
Depinde in ce oras vrei sa mergi.

In Iasi, de exemplu, la Alexandru Ioan Cuza, se da examen la limba romana (lexic, gramatica, fonetica, ortografie) - [ link extern ]

In cluj, la Babes Boylai, din cate vad pe site, nu se da admitere - [ link extern ]

La Bucuresti, la Univ. din Bucuresti, se da examen la limba romana si economie - [ link extern ]

Daca vrei sa afli informatii de acest gen, poti vizita site-urile facultatilor unde gasesti toate detaliile.

Succes !
Dar in alta tara..cum ar fi UK?
Nu stiu sa iti spun exact, insa poti face cum ti-am zis mai sus.

Daca stii cum se numeste universitatea, o cauti pe internet, ii gasesti site-ul oficial si acolo sigur vei avea detalii.