Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce trebuie să știu pentru a deveni avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce trebuie să știu pentru a deveni avocat?

Vreau ca le viitor sa devin avocat... Dar nu prea stiu multe deslre aceasta meserie... Ce materii iti trebuie pt facultatea de drept? Cati ani tine facultatea si asa mai departe. Ma ajutati va rog?
Buna seara,
1. Trebuie sa invatati BINE gramatica si o exprimare cursiva.
2. Va trebui sa absolviti facultatea de drept (In Iasi, de exemplu, la Alexandru Ioan Cuza, se da examen la limba romana (lexic, gramatica, fonetica, ortografie), In cluj, la Babes Boylai, din cate stiu, nu se da admitere, La Bucuresti, la Univ. din Bucuresti, se da examen la limba romana si economie)
3. Va trebui sa absolviti cursurile de la INPPA si apoi sa sustineti si sa treceti examenele de absolvire.
4. Va gasiti un avocat indrumator pentru cei 2 ani de stagiatura.
5 sustineti examenul de definitivat.