Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

am obtinut prin partaj judiciar in urma mostenirii de la parinti o parcela pe care am intabulato. Aceasta parcela figureaza la reg. agricol ca teren cu vie.
Aceasta vie a fost plantata de un vecin (nu face parte di mostenitori) acum 30 de ani si a folosito de atunci de el.
Pot sa solicit sa o scoata sau el are dreptul de proprietate asupra terenului pe care esta plantata si sunt proprietar eu conform partajului sau i se recunoaste lui dreptul de proprietate prin uzucapiune ?
Daca nu deschide proces de uzucapiune acest vecin,nu are dreptul sa refuze sa scoata via , dar nici nu poate deschide proces ,daca in acesti 30 de ani a fost tulburata posesia.DE ce ati obtinut mostenirea de la parinti prin partaj judiciar?cu cine v-ati judecat?