Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... titlu de proprietate se poate pune gaj?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

titlu de proprietate se poate pune gaj?

Am avut o factura neachitata catre o societate care comercializeaza materiale de constructii,societatea mea a intrat in insolventa si singurul lucru care il aveam atunci era un titlu de proprietate pe numele bunicului meu pe care l-am pus gaj.Am facut o hartie de mana fara notar in numele societatii pe care o reprezentam in prezenta unui agent de vanzari si atat.Este legal?
Pai nu am cum deoarece actul in original este la societatea creditoare,in primul rand,s-a intamplat acum 7 ani..acum 7 ani a fost facuta hartia aceea de mana si nu stiu ce trebuie sa fac...cum sa rezolv situatia..nici nu stiu daca societatea mai are activitate.Ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta?Fara acel document nu pot sa fac nimic..Hartia a fost facuta pentru siguranta agentului de vanzari ca isi recupereaza banii..