Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi

Am si eu nevoie de un raspuns.Cum ne putem apara in fata deciziilor angajatorilor?
Astazi de exemplu printre usi ne zice patronul mie si colegei mele ca ne schimba programu l a laborator ca ne pune pe ture in conditiile in care suntem 2 femei fabrica se afla in camp in afara orasului si in tura de dupa masa practic nu prea ai cu ce te intoarce in oras si ne expunem la niste riscuri pentru ca ei nu asigura transportul si in productie suntem singurele femei restul sunt barbati.Cum ma pot apara ca angajat in fata patronului pentru ca el nu ne da decizii scrise doar verbale agresiv?Ne puteti da un sfat va rog ce putem face?Mentionez ca de cand sunt angajata nu mi sa dat niciodata sa vad sau sa semnez o fisa a postului ca sa stiu si eu daca in contul acelui post si acestui salariu angajatorul nu abuzeaza de mine cu alte cuvinte ne exploateaza. Va rog mult am nevoie de un sfat legal un ajutor concret.Chiar in Romania asta am ajuns ca niste sclavi sa nu poti sa ripostezi la o decizie a patronului ca te da afara?Oare asa de rau am ajuns.Va rog mult as vrea sa pot sa fac ceva.
Multumesc.
Conform Codului Muncii, angajatorul este obligat sa intocmeasca fisa postului pentru fiecare angajat, pentru ca acesta sa cunoasca care ii sunt atributiile de serviciu. In aceasta situatie faceti o sesizare ITM-ului
Potrivit art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Asadar, Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.