Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ce trebuie sa fac atunci cand furnizorul de internet ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ce trebuie sa fac atunci cand furnizorul de internet nu respecta contractul?

societatea cu care am contract pt conexiune la internet nu-si respecta partea din contract;si anume viteza internetului f mica fata de cat este in contract.intrebarea mea este:cum pot dovedi sau cum sa procedez in instanta ca nu-si respecta contractul si sa pot rezilia contractul?multumesc anticipat.
Pas 1. Intraţi pe internet, pe orice site specializat in calcularea vitezei de up şi download, faceţi o pozã la ecran, scoateţi poza la imprimantã;
Pas 2: Întocmiţi şi expediaţi o sesizare recomandatã cu confirmare de primire, cãtre societatea care vã asigurã conexiunea la internet şi anexaţi print-screen-ul, care pe lângã elementele de mai sus, va avea şi data, ora şi minutul, denumirea şi locaţia serverului faţã de care s-a calculat viteza, şi le solicitaţi sã respecte prevederile contractuale, în caz contrar, veţi rezilia contractul unilateral, pe motiv cã furnizorul serviciului de internet nu şi-a respectat obligaţiile cu privire la viteza de internet. Le solicitaţi sã vã rãspundã în scris în termen de cinci zile de la primirea sesizãrii scrise;
Varianta 1: Societatea vã rãspunde, îşi recunosc deficienţa, îşi cer scuze, viteza internetului creşte la valoarea stabilitã în contract, lucrurile continuã;
Varianta 2: Societatea vã rãspunde, dar nu recunoaşte nimic, şi vã face dumneavoastrã observaţie cã aveţi un echipament prost sau Varianta 3: Societatea nu vã rãspunde.
Pas 3: Acţiune civilã pe dreptul comun, solicitaţi instanţei sã constate nerespectarea clauzelor contractuale de cãtre funizorul de internet, anexaţi corespondenţa purtatã cu aceştia, solicitaţi rezilierea contractului.