Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare salarii firma faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare salarii firma faliment

Daca dupa ridicarea dreptului de administrare lichidatorul judiciar propune intrarea firmei in faliment,se mai poate accesa fondul de recuperare a creantelor salariale?
Conform art. 15 alin. (1) din Legea 200/2006, din Fondul de garantare salariala vi se vor plati salariile pe maxim 3 luni.
Stabilirea cuantumului creanţelor salariale cuvenite salariaţilor şi efectuarea plăţii acestora se realizează de agenţiile teritoriale, la cererea scrisă a administratorului sau lichidatorului angajatorului în stare de insolvenţă sau în baza cererii formulate de către salariaţii. (art. 19 Legea 200/2006).
De retinut ca aceste salarii se platesc exclusiv salariatilor ale caror firme au intrat in insolventa.
Beneficiază de prevederile Legii nr.200/2006 salariaţii angajatorilor pentru care starea de insolvenţă a intervenit după data de 1 ianuarie 2007.

Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale asigura plata creanţelor salariale ce rezulta din contractele individuale de munca si din contractele colective de munca încheiate de salariaţi cu angajatorii împotriva cărora au fost pronunţate hotărâri judecătoreşti definitive de deschidere a procedurii insolvenţei şi fata de care a fost dispusă măsura ridicării totale sau parţiale a dreptului de administrare.

Fondul de garantare se poate accesa pana la monentul in care se pronunţă închiderea procedurii de insolvenţă.