Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatii nou-nascuti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatii nou-nascuti

Buna ziua,am autorizatie PFA din 14 iulie 2011,am divortat si astept sa nasc din zi in zi.Va rog sa-mi spuneti de ce indemnizatii pt copil pot beneficia si unde trebuie sa ma adresez.Multumesc
Revin cu o intrebare legata de CCC si cu o nelamurire , vreau sa optez pentru varianta :
- ART. 2
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii
copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente,
venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:

a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, precum şi de o indemnizaţie lunară;

ART. 7
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru
creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 500 lei pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.

(4) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Se poate opta direct pentru a primi stimulent de insertie, fara a sta macar o saptamana in CCC(conform cu ART 7 , aln 1 nu se precizeaza minimum perioadei de CCC ci un maxim de " inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an " ) si a primi stimulent de insertie pentru perioada ramasa pana la 2 ani?
1. Puteti opta direct pentru stimulentul de insertie fara a sta nici o zi in CCC.

2. Cititi prevederea din Ordinul 1474/2011 pe care v-am redat-o in 10 aprilie 2012.
" Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserţie, se consideră că şi-a exprimat opţiunea pentru varianta de concediu/indemnizaţie lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010.

>>>Această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creştere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizaţii aferente concediului şi poate continua apoi cu stimulentul de inserţie până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situaţia în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an <<<."

Multumesc pentru raspuns, totusi am o nelamurire, daca optez pentru varianta 1 , direct stimulent de insertie, acesta se acorda pentru o perioada de 1 an de zile sau 2 ani ?
costy79.ro, utilizator
1. Stimulentul de insertie se plateste pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

2. Din OUG 111/2010:

Art. 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
Multumesc pentru raspunsul dat, acum sunt lamurit !