avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile libere consecutiv?

Daca se lucreaza 12 ore, si de dau 24 ore libere, nu se depasesc 48 ore pe saptamana. Mai e nevoie sa fie indeplinita conditia de 2 zile consecutiv libere.?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 21:16, 20 Aprilie 2012
Daca luni lucreaza 12 h, program 8-20, atunci cele 24 de ore libere se calculeaza incepand cu ora 20....
@ella_1313,

Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore,cele 24 de ore libere se calculeaza incepand de la ora de terminare a programului de luni ,pt. cazul dvs.ceea ce inseamna cu alte cuvinte ca marti va fi liber, iar miercuri se va prezenta la program.
Ultima modificare: Vineri, 20 Aprilie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Program de lucru inegal vs repaus saptamanal Patience Patience Buna ziua, Am o intrebare referitor la modul de lucru corect pentru un salariat cu norma intreaga (8h/s,40h/s), dar cu un program de lucru inegal. E ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare - munca in ture Ada30teo Ada30teo Daca am salariati care lucreaza in ture 1 saptamana 6 h/zi de luni pana vineri si Sambata+Duminica 10h/zi, iar in saptamana urmatoare lucreaza doar de luni ... (vezi toată discuția)