Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile libere consecutiv?

Daca se lucreaza 12 ore, si de dau 24 ore libere, nu se depasesc 48 ore pe saptamana. Mai e nevoie sa fie indeplinita conditia de 2 zile consecutiv libere.?
Daca luni lucreaza 12 h, program 8-20, atunci cele 24 de ore libere se calculeaza incepand cu ora 20....
@ella_1313,

Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore,cele 24 de ore libere se calculeaza incepand de la ora de terminare a programului de luni ,pt. cazul dvs.ceea ce inseamna cu alte cuvinte ca marti va fi liber, iar miercuri se va prezenta la program.
ContSters136493, utilizator