avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Sunt nascuta in data de 30.03 1960 si am 36 ani si 1 luna de munca,iar acum sunt somera ,pot beneficia de pensie anticipata? cat ma penalizeaza?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:23, 22 August 2012
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 8 luni, in noiembrie 2021;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 8 luni, in noiembrie 2016;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 8 luni, in noiembrie 2016, daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 8 luni.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale se diminueaza pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In cazul in care solicitati pensie anticipata partiala in noiembrie 2016 diminuarea va fi de 45% (60 x 0,75%).
- In noiembrie 2021, cand se va transforma in pensie pentru limita de varsta se va reintregi si pensia.
Buna seara!
Fratele meu este nascut in aprilie 1952 si are o vechime de aprox. 43 ani in ce conditii beneficiaza de pensie anticipata si cat il penalizeaza
Cu mltumiri
Niculina Popa
Pentru a beneficia de pensie anticipata fara penalizare,trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Daca nu indeplineste aceasta conditie,penalizarea la acest moment este de 42% pentru 56 de luni de anticipare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata marcel58 marcel58 Sunt femeie nascuta in ianuarie 1960, si am 32 de ani de munca in conditii normale.De anul trcut din noiembrie sunt in somaj.Va rog sa-mi spuneti cand pot sa ... (vezi toată discuția)
În ce condiții și când pot beneficia de pensie anticipatã? mariana47carmen mariana47carmen Sunt nascuta in februarie 1960 si am 25 ani vechime, as dori sa-mi spuneti in ce conditii si cind pot beneficia de pensie anticipata . (vezi toată discuția)
Daca si cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial? alice.elena60 alice.elena60 Buna seara tuturor Sunt nascuta in februarie 1960 si din cate stiu eu ( poate nu stiu corect) varsta standard de pensionare este 61 de ani,iar stagiul minim ... (vezi toată discuția)