avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul de un cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul de un cetatean strain

care este procedura in cazul divortului dintre un cetatean roman si unul strain,casatoria fiind incheiata in romania dar domiciliul fiind in grecia?ce taxe trebuiesc platite si ce documente sint necesare? multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:36, 14 Aprilie 2012
In primul rand se pune problema legii aplicabile si ideal ar fi sa stabiliti de comun acord asupra acestui aspect.Ca sa va faceti o idee despre dispozitiile codului civil in legatura cu legea aplicabila divortului:
"Art. 2597

Alegerea legii aplicabile divorţului

Soţii pot alege de comun acord una dintre următoarele legi aplicabile divorţului:

a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;

b) legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţa obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre ei mai locuieşte acolo la data convenţiei de alegere a legii aplicabile;

c) legea statului al cărui cetăţean este unul dintre soţi;

d) legea statului pe teritoriul căruia soţii au locuit cel puţin 3 ani;

e) legea română.
Art. 2600

Legea aplicabilă divorţului

(1) În lipsa alegerii legii de către soţi, legea aplicabilă divorţului este:

a) legea statului pe teritoriul căruia soţii au reşedinţa obişnuită comună la data introducerii cererii de divorţ;

b) în lipsa reşedinţei obişnuite comune, legea statului pe teritoriul căruia soţii au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, dacă cel puţin unul dintre soţi mai are reşedinţa obişnuită pe teritoriul acestui stat la data introducerii cererii de divorţ;

c) în lipsa reşedinţei obişnuite a unuia din soţi pe teritoriul statului unde aceştia au avut ultima reşedinţă obişnuită comună, legea cetăţeniei comune a soţilor la data introducerii cererii de divorţ;

d) în lipsa cetăţeniei comune a soţilor, legea ultimei cetăţenii comune a soţilor, dacă cel puţin unul dintre ei a păstrat această cetăţenie la data introducerii cererii de divorţ;

e) legea română, în toate celelalte cazuri.

(2) Dacă legea străină, astfel determinată, nu permite divorţul ori îl admite în condiţii deosebit de restrictive, se aplică legea română, în cazul în care unul dintre soţi este, la data cererii de divorţ, cetăţean român sau are reşedinţa obişnuită în România.

(3) Prevederile alin. (2) sunt aplicabile şi în cazul în care divorţul este cârmuit de legea aleasă de soţi."
Va sfatuiesc sa apelati la serviciile unui avocat in momentul in care doriti sa purcedeti la drum.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Aprilie 2012
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Da,legea aplicabila determina instanta competenta.
Desi pare un aspect fara insemnatate celor din afara dreptului acest aspect poate crea probleme grave si nerezolvarea problemei.
Nu este indicat sa deschideti proces fara un avocat care sa analizeze serios aceasta chestiune de drept, analizand situatia de fapt intr-un mod favorabil dvs.,adica a clientului.
Alte probleme pot genera o durata imensa a procesului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara veronika82 veronika82 Eu si sotul meu suntem casatoriti in Romania din 2011,traim in Spania, avem un copil de 4 ani si as vrea sa inaintez cererea de divort pt abandon familial si ... (vezi toată discuția)
Divort in romania pentru cetatenii ue gabrielamarcela68 gabrielamarcela68 stimati consultanti traiesc in concubinaj de opt ani cu un cetatean italian,separat consensual de sotie doresc sa precizez ca nu sunt eu cauza separarii lor ... (vezi toată discuția)
Abandon familie 123george 123george buna ziua acum 3 ani sotia mea a plecat la munca an belgia iar ue am ramas an tara sa am grija de 2 copiii fiind si angajat ca gestionar la o firma de ... (vezi toată discuția)