Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renovare spatele casei in curtea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renovare spatele casei in curtea vecinului

Buna ziua,
Am cumparat anul trecut o casa pe care am renovat-o, mai putin un perete la care accesul il pot avea doar prin curtea vecinului. Anul acesta vreau sa izolez acel perete al casei dar, din pacate pentru mine, am un vecin mai putin politicos si nu imi da voie sa lucrez la acel perete. Avand in vedere ca acel perete este proprietatea mea, exista vre-un temei legal prin care sa il pot obliga sa-mi dea voie sa execut lucrari de intretinere la peretele casei mele?

Multumesc anticipat!
Dupa mai multe cautari, am gasit o discutie pe aceeasi tema tot aici pe forum.
www.avocatnet.ro/content/for...
Renovare locuință pe proprietatea vecinilor