Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla daca circuli cu o masina inmatriculata ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla daca circuli cu o masina inmatriculata in alta tara si avand revizia tehnica expirata?

Ce implica Circuland in Romania cu o masina inmatriculata in alta tara si avand revizia tehnica expirata ?
Se retine libretul ?
Extras din codul rutier: "Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat se pedepseste cu amenda." In plus, se retine si certificatul de inmatriculare de catre Politia Rutiera.
Dar, daca vreti sa faceti ITP in Romania la o masina cu numere straine UE, Registrul Auto Roman NU are baza de date comuna cu restul tarilor UE, deci nu se pot verifica masini cu numere straine in Romania, nici masini cu numere romanesti in afara tarii.
Marcel Mihalache, Avocat