Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Itp si asigurare expirate de 4 ani
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Itp si asigurare expirate de 4 ani

ce se intampla daca am itp si asigurare expirate de 4 ani in spania,circuland in romania!?
Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat constituie contraventie si se pedepseste cu amenda.
De asemenea, pe langa amenda, politistul rutier retine si certificatul de inmatriculare al masinii si elibereaza o dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.

"In cazul in care un autovehicul este depistat circuland in trafic fara a detine o polita RCA valabila, proprietarul va fi sanctionat cu o amenda, dar si cu retinerea certificatului de inmatriculare al masinii, precum si a placutelor cu numerele de inmatriculare. La retinerea certificatului, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie".
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...