Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarul minim/economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarul minim/economie

Buna ziua!
este adevarat ca nu se mai folosesc indici la calculul salarului si nu mai exista diferente intre cei cu studii superioare si cei fara, din 2012 s-a impus un salar minim pe economie de 700 lei...??
Va multumesc
Da, este adevarat ... de la 01.01.2011 nu mai exista CCMN si , prin urmare, coeficientii de ierahizare se folosesc numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

Asadar, angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare pentru postul respectiv.

Art. 1 din HG nr.1225/2011 prevede :
Incepand cu data de 1 ianuarie 2012 salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna in anul 2012, reprezentand 4,13 lei/ora.
multumesc pentru raspuns, mai am 2 intrebari, in CIM la obiectul contractului e bine daca scriu conform fisei postului sau prestarea muncii salariate iar la criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului ce trebuie scris?
In principiu, obiectul contractului constituie prestarea muncii si plata salariului ...acest lucru se deduce din textul art.10 C.mun.

Referior la criteriile de evaluare ... trebuie mentionate in c.i.m. acele criterii dupa care va fi evaluata activitate salariatului la termenele prevazute in Reg.Intern al angajatorului.
Model orientativ de criterii :
1. Pregătirea profesională impusă ocupantului postului
2. Experienţa necesară executării operaţiunilor specifice postului
3. Dificultatea operaţiunilor specifice postului
4. Responsabilitatea implicată de post
5. Condiţiile postului

sau
Criterii de evaluare:
- Adaptabilitatea
- Asumarea responsabilitatilor
- Capacitatea de a rezolva problemele
- Capacitatea de implementare
- Capacitatea de autoperfectionare si valorificare a experientei dobandite
- Capacitatea de analiza si sinteza
- Creativitate si spirit de initiativa
- Capacitatea de planificare si de a actiona strategic
- Capacitatea de a comunica
- Capacitatea de a lucra in echipa
- Conduita in timpul serviciului.