avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperarea CASS retinut din pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperarea CASS retinut din pensie

Buna seara, vreau sa va propun urmatoarea situatie: mama mea este pensionara,cu o pensie de 1100 lei, si dupa noua lege de aproximatiav un an i se percepe acel CAS de 5.5% ,care am inteles ca se poate recupera si as vrea sa stiu care este procedura.Va multumesc anticipat!
din cate stiu eu, i se va percepe in continuare acest CAS. aceasta contributie este in continuare obligatorie pt cei care au pensie peste 740 lei
Buna ziua,
Cota de 5,5% nu este CAS ci este CASS adica contributie la fondul asigurarilor sociale de sanatate.
In Monitorul Oficial nr. 256 din 18.04.2012, au fost publicate deciziile nr. 223
si 224 din 13 martie 2012 ale Curtii Constitutionale prin care se stabileste ca pentru sumele ce depaseste 740 lei nu trebuie sa se calculeze CASS
.


1100-740=360x5.5%=20 (contributie sanatate)
1100-20(sanatate)-13 (impozit 16% din ceea ce depaseste 1000)=1067


adolfina pop a scris:
se stabileste ca pentru sumele ce depaseste 740 lei nu trebuie sa se calculeze CASS

OARE?
se aplica numai asupra veniturilor din pensii care depasesc 740 de lei. D 223

sunt constitutionale în masura în care se interpreteaza în sensul ca procentul de 5,5 se aplica numai asupra veniturilor din pensii care depasesc 740 de lei. D 224
Ultima modificare: Vineri, 20 Aprilie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea cass din intreaga pensie a fost declarata neconstitutionala CONSTANTINCINTAR CONSTANTINCINTAR Buna seara... De ceva timp, in orasul in care locuiesc, tot mai multi pensionari depun la Casa de Pensii cereri de restituire a CAS-ului aferent sumei de 740 ... (vezi toată discuția)
Calcul contributie sanatate din pensii dariad dariad Prin deciziile 223 si 224 pronuntate in 13 martie 2012, Curtea Constitutionala a constatat că \"dispoziţiile art.259 alin.(2) din Legea nr.95/2006 privind ... (vezi toată discuția)
Decizii ale curtii constitutionale NOSTRAVRAMUS NOSTRAVRAMUS Au fost publicate, sau nu au fost publicate in Monitorul Oficial al Romaniei partea I, deciziile Curtii Constitutionale nr.223 si nr.224 pronuntate in data de ... (vezi toată discuția)