Forum Discuţii juridice Executare silită problema cu o firma de recuperare
Discuție deschisă în Executare silită

problema cu o firma de recuperare

1. am luat un credit ipotecar pe 10 ani

2. de ceva timp nu am mai avut cum sa platesc ratele ptr. ca s-au majorat iar eu am ajuns fara servici o perioada destul de lunga

3. am primit o notificare de la o firma unde imi zic ca ei au preluat datoria mea si ma someaza s-o platesc in 15 zile

4. am inteles ca e posibil sa-mi vanda propria casa si tot sa raman cu datorie ptr. ca acum apartam se vinde cu max 40 la suta din pret de atunci ?

________________

Intrebari :

1. e legal sa ma transfere banca la firma de recuperari ?

2. ei au majorat dobanzile din contractul initial - nu e clauza abuziva - ce pot sa fac ? e adevarat ca oricum nu am reusit sa platesc dar chiar si asa, daca platesc acum , cum pot sa-i oblig sa-si reduca dobanzile abuzive ? in instanta dar cum ce sa cer ? Cui? bancii sau firmei ?

3. In general CE SA FAC SA-I MAI TIN IN LOC ? POATE MAI CRESC CASELE , SA FIE VANDUTA LA UN PRET MAI ONORABIL ?

4. Daca incep exec silita, ce sa fac ? sa fac contestatie la executare si ce sa spun ?

MULTUMESC mult ptr. timp si intelegere

gi-jane2, moderator
1. da e legal
2. puteti sa invocati clauza abuziva in instanta (sau macar la OPC)
3. faceti o intelegere de plata cu ei, cereti reesalonarea
4. mare lucru nu aveti ce sa faceti ... se poate face contestatie la executare, dar trebuie sa aveti si ce invoca