avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită problema cu o firma de recuperare
Discuție deschisă în Executare silită

problema cu o firma de recuperare

1. am luat un credit ipotecar pe 10 ani

2. de ceva timp nu am mai avut cum sa platesc ratele ptr. ca s-au majorat iar eu am ajuns fara servici o perioada destul de lunga

3. am primit o notificare de la o firma unde imi zic ca ei au preluat datoria mea si ma someaza s-o platesc in 15 zile

4. am inteles ca e posibil sa-mi vanda propria casa si tot sa raman cu datorie ptr. ca acum apartam se vinde cu max 40 la suta din pret de atunci ?

________________

Intrebari :

1. e legal sa ma transfere banca la firma de recuperari ?

2. ei au majorat dobanzile din contractul initial - nu e clauza abuziva - ce pot sa fac ? e adevarat ca oricum nu am reusit sa platesc dar chiar si asa, daca platesc acum , cum pot sa-i oblig sa-si reduca dobanzile abuzive ? in instanta dar cum ce sa cer ? Cui? bancii sau firmei ?

3. In general CE SA FAC SA-I MAI TIN IN LOC ? POATE MAI CRESC CASELE , SA FIE VANDUTA LA UN PRET MAI ONORABIL ?

4. Daca incep exec silita, ce sa fac ? sa fac contestatie la executare si ce sa spun ?

MULTUMESC mult ptr. timp si intelegere



Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2012
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: vladfesan , utilizator 21:20, 19 Aprilie 2012
1. da e legal
2. puteti sa invocati clauza abuziva in instanta (sau macar la OPC)
3. faceti o intelegere de plata cu ei, cereti reesalonarea
4. mare lucru nu aveti ce sa faceti ... se poate face contestatie la executare, dar trebuie sa aveti si ce invoca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Banca actionata in judecata opris romeo opris romeo In conditiile in care am cerut scris bancii o reesalonare,amanare a imprumutului ipotecar care mi-a fost acordat acestia au refuzat pot actiona in istanta ... (vezi toată discuția)
Penalitati credit bancar mihaela0926 mihaela0926 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema legata de un credit bancar. Am pe cineva care a luat un credit bancar in anul 2008 pt o locuinta. ... (vezi toată discuția)
Executare silita barbuloredana barbuloredana acum ceva timp..aproximativ 3 ani am fost data in judecata de un ifn mai excat ferratum am avut o datorie de 300lei dupa care s a majorat la 600lei.dupa ce ... (vezi toată discuția)