Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deducere utilitati pe firma de la o persoana fizica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deducere utilitati pe firma de la o persoana fizica

cum se pot deduce cheltuielile cu utilitatile pe o firma care a inchiriat un spatiu comercial de la o persoana fizica care este titular de contract la Electrica, Apanova etc.?
Persoana fizica nu poate emite factura catre chirias si atunci exista vreo posibilitate legala?
Multumesc!
In baza contractului de inchiriere, unde exista prevederi f. clare in acest sens. Daca nu exista astfel de clauze, la "obligatiile chiriasului: , intocmiti un act aditional la contract , unde sa precizati ca firma chiriasa plateste toate cheltueilile cu utilitatile, precum energia electrica, gazul, apa, , etc.
ca document justificativ, Se ataseaza chitantele emise pe numele pers. fizice pe pers. fizica la documentele contabile ale firmei chiriase.
Multumesc de raspuns
Firma chiriasa isi poate deduce si TVA de facturile de utilitati in acest fel?