Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj complicat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj complicat

Părinţii mei au avut o casă care a fost demolată în anul 1984 şi ne-a fost repartizat cu contract de închiriere un apartament cu 4 camere în care am locuit eu, părinţii şi fraţii mei. În anul 1985 m-am căsătorit, iar ulterior, părinţii şi fraţii mei s-au mutat, au plecat din apartament, rămânând eu ca beneficiar al contractului de închiriere.
În anul 1992 l-am cumpărat, pe contractul de vânzare-cumpărare fiind trecută eu şi soţul meu (cu care am un copil de 26 de ani).
Apartamentul a fost achitat integral de mine din veniturile pe care le-am obţinut eu lucrând mai mulţi ani fără carte de muncă.
El şi-a găsit o alta şi intenţionează să dea divorţ, având pretenţii la jumătate din valoarea apartamentului.
Ce şanse are să obţină această sumă?
camelia_g, utilizator
toate sansele... a fost cumparat in timpul casniciei din contributia ambilor soti...dvs puteti cere sa va ramana apartamentul si sa-i dati lui sulta
Totuşi, mă gândeam că se ţine cont de faptul că doar eu am contribuit la cumpărarea apartamentului.
~ Conținut șters la cerere ~
Ratele au fost achitate de mine (chitanţele fiind pe numele meu). Reiterez că au fost achitate în timpul căsătoriei, iar o mare parte din bani au fost primiţi de la părinţii mei.

Care ar fi mijloacele de probă eligibile prin care aş putea dovedi faptul c-am contribuit doar eu? Chitanţele menţionate sau martori?
~ Conținut șters la cerere ~