avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum pot munci legal in Spatiul Schengen
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum pot munci legal in Spatiul Schengen

Buna, de curand pe langa cetatenia romana am dobandit o si pe cea maghiara.
Principalul motiv pentru care am tinut neaparat sa dobandesc cetatenia maghiara a fost faptul ca detinerea unui pasaport maghiar iti inlesneste accesul pe piata muncii din Spatiul Schengen(aici ma refer la zona euro).
Intrebarile mele sunt:
- voi putea sa muncesc in strainatate in aceleasi conditii ca si un cetatean autohton,
- voi avea nevoie de rezidenta,
- voi avea nevoie de permis de munca,
- ce fel de ocupatii voi putea practica.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: baiazid , utilizator 19:24, 25 Aprilie 2012
Daca ne-ati preciza mai exact tara in care vreti sa lucrati , s-ar putea sa primiti informatii cat mai exacte ...
Sa zicem Germania.
Informaţii necesare celor care doresc obţinerea unui loc de muncă în Germania se pot gasi aici:
[ link extern ]
Cred ca nu am fost destul de explicit. Eu vreau sa lucrez in strainatate ca si cetatean maghiar(posed pasaport al Republicii Ungare)#-o
Ungaria nu are restrictii pentru forta de munca in aceasta tara. Asadar, daca sotia dvs aveti cetatenie maghiara nu mai aveti nevoie de permis de lucru pt a lucra in Germania.

Alte discuții în legătură

Rezıdent permıs de sedere brhns brhns sunt turc am permıs de sedere termen lung rezıdent ce ın romanıa! am drept sa ıntru zona shengen fara ... (vezi toată discuția)
Dreptul la libera circulatie ue al unui cetatean turc cu permis de sedere in romania patruzeci patruzeci Buna ziua, Avem situatia urmatoare: cetatean turc, venit la studii superioare la zi de lunga durata in Romania cu pasaport valabil si viza asteapta sa i se ... (vezi toată discuția)
Viza uk dupa brexit GaborAlex GaborAlex Buna ziua, am tot citit, m-am tot informat de peste tot DACA cu cetatenie DUBLA ( Maghiara + Romana ) se poate parasi continentul fara VIZA, in special daca se ... (vezi toată discuția)