Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum pot munci legal in Spatiul Schengen
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum pot munci legal in Spatiul Schengen

Buna, de curand pe langa cetatenia romana am dobandit o si pe cea maghiara.
Principalul motiv pentru care am tinut neaparat sa dobandesc cetatenia maghiara a fost faptul ca detinerea unui pasaport maghiar iti inlesneste accesul pe piata muncii din Spatiul Schengen(aici ma refer la zona euro).
Intrebarile mele sunt:
- voi putea sa muncesc in strainatate in aceleasi conditii ca si un cetatean autohton,
- voi avea nevoie de rezidenta,
- voi avea nevoie de permis de munca,
- ce fel de ocupatii voi putea practica.
Va multumesc.
Daca ne-ati preciza mai exact tara in care vreti sa lucrati , s-ar putea sa primiti informatii cat mai exacte ...
Sa zicem Germania.
Informaţii necesare celor care doresc obţinerea unui loc de muncă în Germania se pot gasi aici:
[ link extern ]
Cred ca nu am fost destul de explicit. Eu vreau sa lucrez in strainatate ca si cetatean maghiar(posed pasaport al Republicii Ungare)#-o
Ungaria nu are restrictii pentru forta de munca in aceasta tara. Asadar, daca sotia dvs aveti cetatenie maghiara nu mai aveti nevoie de permis de lucru pt a lucra in Germania.