Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... rezıdent permıs de sedere
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

rezıdent permıs de sedere

sunt turc am permıs de sedere termen lung rezıdent ce ın romanıa! am drept sa ıntru zona shengen fara vıza?(ungarıa,austurıa,germanıa) etc pt plımbare? astapt rspuns.multumesc.
Cetatenii statelor terte care calatoresc pe teritoriul unui stat Schengen trebuie sa inseplineasca urmatoarele conditii de intrare:
a) sa se afle in posesia unui document/documente valabile de calatorie care-i autorizeaza sa treaca frontiera;
b) sa se afle in posesia unei vize valabile, ori de cate ori aceasta este necesara. Cu toate acestea, daca cetateanul unui stat tert se afla in posesia unui permis de sedere emis de un Stat Schengen, acest permis de sedere se considera a fi echivalentul unei vize Schengen. Aceasta echivalenţă nu se aplica permiselor temporare emise si care sunt in asteptarea examinarii unei prime solicitari pentru permis de sedere sau a unei cereri de azil;
c)justificarea scopului si conditiilor de sedere in Statul(-ele) Schengen ce urmeaza a fi vizitate, inclusiv sa posede mijloace suficiente de subzistenţă pe durata sederii avute in vedere si pentru intoarcerea in ţara de origine (sau pentru tranzitul intr-un stat tert in
care sunt siguri ca vor fi admisi, de exemplu deoarece se afla in posesia unui permis de sedere emis de acea ţara), sau posibilitatea de a dobandi aceste mijloace in mod legal;
d)sa nu faca parte dintre persoanele pentru care a fost emisa o alerta in Sistemul Informatic Schengen (SIS) cu scopul de a-i refuza intrarea;
e)sa nu faca parte dintre persoanele considerate o amenintare la adresa politicii publice, securitatii interne, sanatatii publice sau relatiilor internationale ale oricaruia dintre Statele Schengen. Acesta poate fi in particular cazul cand nu exista nicio alerta intr-o baza nationala de date care sa atraga un refuz de intrare in directia persoanei respective.
In aceasta situatie chiar daca aveti rezidenta in Romania, va trebuie o viza Schengen pentru a calatori.
Rezidenta pentru ce o aveti?

Membrii de familie ai cetatenilor Uniunii, membri care nu au cetatenia unui stat membru, pot iesi de pe teritoriul unui stat membru pentru a calatori pe teritoriul unui alt stat membru al Uniunii in baza unui pasaport valabil. Dar, pentru a intra pe teritoriul unui alt stat membru, membrii de familie ai unui cetatean al Uniunii, care nu au cetatenia unui stat membru, trebuie sa aiba asupra lor fie o viza de sedere pe termen scurt, fie un permis de rezidenta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
rezıdente termen lung CE.......DE 5 AN...MIE a spus polıtıe de unde am luat permıs de sedere ca aı voıe sı pot sa staı 3 lunı ıntr un an!da nu sunt casatorıt adıca nu sunt membrı famılıe..ca orıcum dın 2011 nu se maı scrıe pe permıs de sedere memrı
am obsınut o dın 2009 pana ın 2014 permıs de sedere rezıdent termen lung CE.sectıe polıtıe starın mıe a spus ca aı voıe 90 zıle ıntr un an!
Are dreptate, aveti 90 de zile sedere libera in spatiul Schengen intr-o perioada de sase luni (oricum s-ar socoti ea). Detalii pe [ link extern ]
si pe [ link extern ]

Asta cu conditia ca statele din Schengen in care intrati sa fie membre ale UE.
tgeorgescu, utilizator