Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas in concurenta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas in concurenta

Daca unul dintre doi frati vitregi termina studiile superioare si nu mai beneficiaza de pensia de urmas, celuilalt (minor) i se recalculeaza pensia de urmas ramanand singurul urmas cu drept de pensie? Multumesc
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

Art.91
In cazul modificarii numarului de urmasi, pensia se recalculeaza in conformitate cu dispozitiile art. 89 alin. (2).

2. Asadar mergeti la Casa de Pensii si faceti cerere pentru recalcularea pensiei de urmas.
Multumesc mult!