Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix

Buna ziua

As avea urm.caz, s-a cumparat o masina de taiat sticla in 2008 la valoarea de 2813.89 lei fara tva, s-a inregistrat in contabilitate ca si mijloc fix si se amortizeaza lunar.
Masina se amortizeaza complet in 2016.
Se vinde masina acum la pretul de 2000 lei, care ar fi monografia contabila ?
Multumesc anticipat
Presupun ca vanzatorul nu e inregistrat in scopuri de TVA.

461 = 7583 2000 lei

2813=2131 valaorea amortizata
6583=2131 valoarea neamortizata