Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sunt angajat la primarie, pot candida pentru functia ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sunt angajat la primarie, pot candida pentru functia de consilier local?

Buna ziua,
Sunt angajat cu contract individual de munca la primarie unde am si domiciliul stabil.Pot candida pentru functia de consilier local .Multumesc.
Da, puteti candida la alegerile locale pentru functia de consilier local .. fie ca independent, fie pe lista unui partid politic.
ce se intampla in situatia in care voi fi ales.Se aplica prevederile legii nr.161/2003
Art. 88.
(1)Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
a)funcţia de primar sau viceprimar;
b)funcţia de prefect sau subprefect;
c)calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului localrespectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;