Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La ce articol se incadreaza nerespectarea unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La ce articol se incadreaza nerespectarea unei hotarari jud. definitive,respectiv reancadrarea in munca cf. atributiilor din fisa postului?

Am si PV de la executor prin care se confirma ca "obligatia de a face" nu a fost demonstrata,adica cei de la firma nu au trimis actele doveditoare in termenul legal de 10 zile si acum vreau sa fac plangere penala si nu stiu articolul.Pe scurt,m-au dat afara,i-am dat in judecata si am castigat procesul civil.
Multumesc anticipat pt. opinii....
Neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind reintegrarea în muncă a unui salariat constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amendă. , potrivit art.262 C.mun.

Existenta infractiunii incriminate de art. 262 din Codul muncii este conditionata de refuzul angajatorului de a executa hotararea judecatoreasca.