Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reincadrare in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reincadrare in munca

exista infractiunea de refuzul reincadrarii dupa ce persoana a fost reincadrata in munca, pe baza unei hotarari judecatoresti si in ziua urmatoare i s-a comunicat ca va fi concediat pe motiv ca postul s-a desfiintat.
Potrivit art.262 C.mun., neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind reintegrarea în muncă a unui salariat constituie infracţiune....Existenta infractiunii incriminate de art. 262 C. muncii este conditionata de refuzul angajatorului de a executa hotararea judecatoreasca .

In cazul in care s-a dispus reintegrarea si apoi concedierea pentru desfiintarea postului nu mai exista infractiunea prevazuta de art.262 C.mun.

De asemenea, nu există infracţiune dacă reintegrarea nu este posibilă întrucât postul a fost desfiinţat şi nu există nici posibilitatea încadrării pe un post similar a fostului salariat.